קו יעוץ והדרכה
1-700-700-442

 

ריישי טק

Home >בעיות רפואיות>כשל חיסוני
פטריות או לא להיות
*אין לראות במידע הנמצא בחוברת זו תחליף ו/או ייעוץ רפואי , יש להיוועץ ברופא במידת הצורך.
פרולוג
למה פטריות? ובכן, זוהי שאלה ששאלתי את עצמי בתחילת הדרך.
 והתשובות שקיבלתי? החסירו מליבי פעימה בכל פעם- איזה עולם מלא ומופלא הן טומנות בחובן. אך לפני שארחיב ואגולל את "נפלאות הפטריות" ברצוני לשתף אתכם כיצד הפטריות סחפו אותי למסע שכולו מדע וקסם.
 בשנת 2011 סיימתי כבוגרת הפקולטה למדעי התזונה באוניברסיטה העברית. כבעלת תואר B.Sc.Nutr תרתי אחר עבודה מאתגרת אשר תשלב תזונה קונבנציונאלית ביחד עם עולם צמחי המרפא. עבדתי ( ועודני) כאחראית מחלקת תזונה בחברת "טינקטורה טק". האינטגרטיביות שבעבודה המשלבת מתן פתרון תזונתי והרבליסטי למגוון רחב של בעיות לקתה מעט בחסר, והרגשתי כי ישנו עוד רובד מקצועי שחסר לי . על כן פניתי ללימודי תואר ברוקחות באוניברסיטה העברית- כך שאוכל לתת מענה עוטף קצוות לקהל לקוחותינו.
לפני כשנה , במהלך לימודי הרוקחות נתקלתי במאמר שריתק אותי כל-כך  שקראתי אותו שוב ושוב.
המאמר עסק במחקר שנערך באוניברסיטת Louisville שבארה"ב ופורסם ב  cancer biology & therapy  בשנת (1)2009 החוקרים רצו לבחון את השילוב של טיפול אנטי סרטני תרופתי קונבנציונאלי ביחד עם פטריות (ריישי, שיטאקי מיטאקי) .
המאמר הביא בפניי ממצאים כמנוסחים יפה, ובצורה רהוטה אך גרף אחד תפס את עיני ומאותו רגע ידעתי שכאן, בנקודה זו ממש החל המסע שלי.
הגרף מציג את ממצאי התפתחות המחלה: ללא טיפול, עם טיפול קונבנציונאלי בלבד וממצאים שמשלבים טיפול קונבנציונאלי יחד עם פטריות כוח.

No treatment- ללא טיפול כלל- ניתן לראות כי קוטר הגידול הסרטני הלך וגדל.
mAb only- תרופה קונבנציונאלית בלבד- אמנם העלייה בקוטר הגידול קטנה מאשר ללא טיפול כלל אך עדייך, התוצאה הסופית הינה עלייה בקוטר הגידול.
כשאר נסתכל על הקווים: סגול ( (Reishi+mAb, חום ((Shitake+mAb ושחור  ( (Meitake+mAbנוכל לראות ששילוב של הפטריות ריישי, שיטאקי, מיטאקי הוביל לירידה משמעותית בקוטר הגידול! עם חלוף ימי הטיפול הקוטר של הגידול הלך והצטמצם!
כל זאת מוביל אותי לעובדה כי חוברת זו באה על מנת להציג ממצאים מדעיים אשר נבחרו בקפידה רבה. החלטתי להציג בפניכם, הקוראים  מידע אשר אינו רק סיפור , מיתוס או אגדה- כי דווקא בנקודות בחיים בהם ישנו קושי או מחלה- עלינו לחקור, לקרא ולהעמיק ולבחור את הדברים הטובים ביותר אשר ביכולתם לעזור !

הקדמה
"Cancer patients may also wish to investigate medicinal mushrooms  as immune-boosting companions to chemotherapy. These medicinal mushrooms are sources of antitumor and immunity-modulating polysaccharides (a type of carbohydrate) that have been extensively researched. Formulas containing concentrated extracts of medicinal mushrooms are available; talk with your oncologist about which he or she might recommend.".
מתוך:
 Supplement Your Prescription: What Your Doctor Doesn't Know About Nutrition. By M.D- HYLA CASS.
ד"ר היילה קאס ידועה בגישת הטיפול האינטגרטיבית שהיא מציעה למטופליה ומפורסמת בזכות עשרת הספרים שכתבה בחלוף השנים, הופעותיה הרבות בתקשורת וההרצאות הרבות שהיא נותנת במוסדות לימוד בכל רחבי העולם.
אנו בחברת "טינקטורה טק" תומכים בדבריה של הד"ר ומדגישים כי איננו מציעים רפואה אלטרנטיבית אלא רפואה משלימה- ההבדל אולי דק אך חד מאד. ברצוננו להציע פתרונות אשר משלימים את הרפואה הקונבנציונאלית ,ועובדים איתה בצורה סינרגיסטית.
בחוברת זו תוכלו להתרשם מהמידע הרלוונטי לגבי יכולותיהן של פטריות בטיפול בסרטן, מחלות כרוניות ועוד. לפטריות ישנן סגולות מרפא מדהימות. הן אוגרות בתוכן מרכיבים אנטי סרטניים, אנטי וויראלים, אנטי בקטריאליים ואנטי דיאבטיים. ישנן אלפי סוגי פטריות אך את "אור הזרקורים" תופסות 3 פטריות  מרכזיות: ריישי, שיטאקי ומיטאקי.
קריאה מהנה!!!!

סרטן
ופטריות

פרק א- ריישי
Ganoderma lucidum

ריישי- תעודת זהות
שם עברי: פטריית הריישי
שם עממי: REISHI
שם בוטני : GANODERMA LUCIDUM
שם סיני:LINGHZI
זמן בשימוש:מעל 2000 שנה (תיעוד ראשון לשימוש- 1400 לפנה"ס)
תיעוד ראשון לשימוש:25-220 לפנה"ס בספר האצולה הסינית "shen-nong's herbal classics".
מרכיבים פעילים: טרפנואידים, קומפלקסים סטרואידים טבעיים,פנולים, נוקלאוטידים,גליקופרוטאינים ופוליסכרידים ,חומצות אמינו,פפטידוגליקאנים ,אלקלואידים , וויטמינים ומינרלים.
צורות מתן: מיצוי- נוזל, אבקה,קפסולה, טבלייה.
פעילות רפואית:אנטי סרטני, אנטי וויראלי, מחזק מערכת החיסון,אנטי בקטריאלי, אנטי סכרתי, בעל אפקט היפוכולסטרולמי,אנטי אוקסידנטי ,מחלות לב, יתר לחץ דם, איידס, הפטטיס,אלרגיה , מחיש רגנרציה של רקמת אפיתל בסמפונות ועל כן מומלץ בברונכיט, זאת ועוד מפחית מתח.
תופעות לוואי:בשימוש ממושך של מעל לשישה חודשים ייתכן יובש בפה, גירוד, בחילות וסחרחורת.
הריון והנקה: יש להיוועץ עם הרופא- אין מספיק דיווחים.
תגובות בין תרופתיות: מגביר פעילות של doxorubicin (כימותרפית), מגביר פעילות  ומוריד עמידות של cisplatin (אנטי סרטנית), מגביר פעילות של phenobarbital ( הרגעה, שינה,חרדה), פעילות סינרגיסטית עם acyclovir, vidarbine (אנטי הרפטיות), פעילות סינרגיסטית עם   cefazoline(אנטיביוטיקה),
קונטראינדיקציות: מעלה את הסיכוי לדימום לכן יכולה להגביר תא הפעילות של תרופות אנטי קואגולנטיות כמו, coumadine וaspirin-.
מינון יתר: אין מספיק מידע.
הרכב הפטרייה
חלבונים
10-40 אחוז חלבון - הרכב החלבונים של הריישי מכיל את כל חומצות האמינו (אבני הבניין של הגוף לבניית חלבונים)החיוניות לאדם כמו המתיונין ופנילאלנין.
לפטרייה הרכב של חלבונים מיוחדים, אשר נקראים פפטידים פעילים. אלו הם חלקים של חלבון שניחנים בצורה המתאימה ביותר על מנת לפעול במקום הרצוי בגוף האדם. לחלבונים מיוחדים אלו פעולות מדויקות של דיכוי תאים סרטניים, עידוד פעילות של מח העצם ויצירת תאי דם. הם מתמודדים עם דחק חמצוני ומהווים מקור אנטי אוקסידנטי.
שומנים
2-8 אחוז שומן- הרכב השומן עשיר בחומצות שומן לא רוויות (כמו אומגה 3) אשר תורמות חלק גדול ביכולות הריפוי של הפטרייה.
מרכיבים פחמימתיים
3-28 אחוז קרבוהידראטים ( מרכיבים פחממתיים)- פוליסכרידים, פפטידוגליקאנים וטריטרפנים  הן שלושת התרכובות העיקריות  שפעילות פיזיולוגית על גוף האדם.
פוליסכרידים (סוכרים בעלי שרשראות ארוכות המחוברים יחד והם בעלי פעילות כימית מסוימת) ופפטידוגליקאנים נמצאים ברב חלקי הפטרייה והם מתעטפים באפקטים אנטי סוכרתיים, משפרי מערכת החיסון , אנטי דלקתיים ואנטי סרטניים
טריטרפאנים, אלו הן תרכובות צמחיות שהצמח מייצר כחלק ממחזור החיים שלו. הטרפאנים נותנים לצמח את היכולת להתגונן מפני מחלות. צמחים שונים ניחנים בהרכב טרפאנים שונה ובכמות שונה . ידוע כי פטריית הריישי עשירה מאד ב אחוז הטרפאנים שלה ובמגוון של כ-50 סוגים שונים. הם אלו שמעניקים לפטרייה את טעמה המר ומיוחסות להם יכולות אנטי דלקתיות ואנטי חמצוניות. זאת ועוד, תרכובות אלו בעלות אפקט היפוכולסטרולמי (מפחית רמת כולסטרול וטריגליצרידים בדם).
וויטמינים ומינרלים
8-10 אחוז וויטמינים ומינרלים- מגוון וויטמינים ומינרלים כמו אשלגן, סידן, זרחן, מגנזיום, סלניום, ברזל, אבץ . לא כל שכן, מבין כל הוויטמינים והמינרלים הרבים שנמצאים בפטרייה , ניתנה תשומת לב למינרל מיוחד בשם גרמניום. המינרל מוכר בזכות יכולותיו האנטי סרטניות . בחלוף השנים ניתן לו קרדיט במנגנונים אשר משמידים גידולים, משפרים את מערכת החיסון ומשככי כאב.

תרכובות נוספות: אנזימים, נוקלאודיטים ועוד.

"הייתי בעבר ואני פה בשביל להישאר!"-היסטוריה של הריישי
על פי התורה הסינית , פטריית הריישי מייצגת  מעיין נעורים וחיי נצח. מאחורי הריישי עומדות שנים רבות של  הצלחה, איכות חיים, כוח שמימי  ואריכות ימים.
הפטרייה מגיעה בצורות רבות תה, אבקה קפסולות וטינקטורה.
הפטרייה מוזכרת לראשונה במאה ה-11 לספירה וכבר אז הבחינו חכמי הרפואה הסינית ביכולותיה המרפאות הן לגוף והן לנפש.
פטריית Ganoderma lucidum מחזיקה מקום בכלל הרפואה המזרחית ולא רק שמורה לסינים . שמה ניתן לה על ידי רופאים יפנים עתיקים וברפואה הסינית מסורתית ידועים כLingzhi, ברפואה הקוריאנית היא נקראת Yeongji;. בטייוואן לפעמים הוא מכונה לינג-Chih [14] שמות מחמיאים אחרים שניתנו לGanderma lucidum כוללים פטריות 10,000 השנה (יפני),והפטריות אלמוות (סיני).
בימי הרפואה המודרנית, כשאמונות ושימוש מסורתי של  אלפי שנים פגשו מדע מבוסס מחקרים, יכולותיה של הפטרייה עברו בהצלחה  את המבחנים המערביים.  הכול הוביל לממצא אחד - הריישי היא כאן ובשביל להישאר ,אודות פטרייה שכולה קסם.
באם נחזור "מעט" אחורה, לפני כ2000 שנה כבר נחשבה הריישי לבעלת יכולות מדיציניות. יכולות אלו תועדו בכתבים עתיקים  . מעבר לאזכורה בהיסטוריה, אמנים רבים ציירו אותה, נשים ענדו קישוטים דמויי הפטרייה והיא הייתה קמע יקר ערך. היא היוותה חלק אינטגראלי מהמסורת העתיקה בכל רובדי החיים,ממלכים ונסיכות ועד פשוטי העם – הכול ערגו אל הפטרייה ונשאו לעברה עיניים מעריצות.

מחקרים מראים שכבר בפרמקופיאה הסינית הראשונה אוזכרה הפטרייה בעלת יכולות תרפויטיות. רוקחים ורופאים ייחסו לה אפקטים שונים כגון: הגברת אנרגיה וחיוניות הגוף, חיזוק המערכת הקרדיו ווסקולרית,דלקות כבד/כלייה, כיבי קיבה שימור ושיפור הזיכרון, הקלה באסטמה , שיעול וקוצר נשימה . בנוסף לא נעלם מעיניהם של חכמי התקופה – הפטרייה ניחנה בסגולות מעיין נעורים ו כי יכולות האנטי אייג'ינג שלה הן למעשה בבואה ברורה מאד של סגולות אנטי סרטניות שטמונות בה.
הפטרייה לא נשארת מנת חלקה של המזרח הרחוק בלבד ובבתי אצולה מכל רחבי העולם ניסוי לשלוח ידם לעבר הפלא הנדיר . בחלוף השנים, הביקוש הלך ועלה וכולם רצו ללגום ממעיין הנעורים.

ריישי כל יכול- סגולות רפואיות
בין כל הפטריות המוכרות בעולם צמחי המרפא, הריישי בולטת מעל השאר בסגולותיה  הפרמצבטיות.
בין יכולותיה המרפאות נמנות היכולות להורדת לחץ דם, הורדת רמות סוכר גבוהות, שיפור מערכת החיסון .זאת ועוד, מרכיבי הפטרייה ניחנים בכוחות לחימה נגד חיידקים, זיהומים ווירוסים שונים. שימוש מסורתי של Ganoderma lucidum ידוע גם  כאנטי סרטני, אנטי חיידקי, אנטי פטרייתי, אנטי ויראלית
( במיוחד נגד הרפס ואיידס), כמו גם אנטי דלקתי או חיסוני.
 
מחלת הסרטן והריישי
סרטן הננו גורם מוות כלל עולמי אשר הדיר שינה מעיניהם של חוקרים רבים .  על אף העובדה כי תרופות רבות ואמצעי דיאגנוסטיקה שונים פותחו ועדיין מתפתחים למען הטיפול במחלה זו, הסרטן מהווה אתגר קליני רחב מימדים.
בחיפוש אחר  תרכובות אנטי סרטניות חקרו מאות סוגי צמחים וביניהם גם פטריית הריישי.מתוך סקר שבו השתתפו 4419 שורדות סרטן השד עלה כי 58.5%  (!!) השתמשו במהלך הטיפול בריישי.
ריישי משלימה את הרפואה המערבית(8)
בשנים האחרונות העולם המערבי החל לקבל לחיקו תרופות מהרפואה הסינית העתיקה לטיפול בסרטן ומגמה זו נמצאת בעלייה מתמדת במיוחד בארה"ב. על כן, מחקרים רבים נעשים בשנים האחרונות מביאים לנו תוצאות מדויקות יותר לגבי המנגנונים בהם עובדת פטריית הריישי על הסרטן. נמצא כי הפטרייה עובדת במגוון רחב של מנגנונים אנטי סרטניים. חלק מן המנגנונים אשר הוכחו במחקרים אשר יוצגו בהמשך : עיכוב אנזימים פרו סרטניים, עיכוב חלבונים של תאי סרטן אשר גורמים להתגברות ושגשוג הסרטן, עיכוב התחלקות ומחזור החיים של תא סרטני, עיכוב ועצירה מוחלטת של שליחת גרורות ,הפעלת מנגנון של השמדה עצמית של תאים סרטניים באופן סלקטיבי מתאים בריאים, עצירת מקורות הזנה לגידול הסרטני ועצירה של אספקת חמצן ומזון לגדילה של התא הסרטני ועצירה של "איתותים" סרטניים . יתרה מהעובדה כי הריישי עוצרת תהליכים פרו סרטניים היא בנוסף  מגבירה בגוף את המנגנונים הטבעיים אשר נלחמים בסרטן, כלומר היא  גורמת להוספה של עוד "חיילים" למלחמה ומעניקה להם "כלי נשק" טובים יותר על מנת להלחם במחלה הקשה הזו.

במחקר אשר נעשה ב2004 בארה"ב  נחקרו 58 סוגי פטריות וצמחים שונים  ביכולותיהם  להלחם במחלת סרטן מסוגים שונים.פטריית הריישי הראתה את אפקטים האנטי סרטניים החזקים ביותר. הריישי משמידה תאים של סרטן ריאות, לוקמיה, סרקומה, הפטומה (סרטן כבד), סרטן השד, סרטן פרוסטאטה, סרטן המעי הגס, סרטן השחלות וסרטן שלפוחית השתן.
מנגנון התפתחות הסרטן-התחלקות  תאית חסרת שליטה
ידוע כי מחזור החיים של תא סרטני (היחידה הקטנה ביותר שמרכיבה את הסרטן)  הוא האחראי להתפתחות והתקדמות הסרטן.  בסוף כל מחזור חיים של תא בריא  הוא מבצע חלוקה וכתוצאה מכך מתרבה. כאשר הבקרה על מחזור חיים זה יוצאת משליטה התא מתחיל להתחלק ולהתרבות בלי בקרה ובכך מתאפיינת מחלת הסרטן. לכן חשוב מאד למצוא תרכובות שעוזרות לעצור את החלוקה הבלתי נשלטת הזו.
מחזור התא

הכול מתחיל בגנטיקה-ריישי מעכבת את הסרטן "מהשורש"
 לכל אדם יש  מערך גנטי שאותו הוא מקבל בתורשה מאביו ואימו. עשרות אלפי גנים נמצאים בכל תא ותא בגוף האדם, מגדול ועד קטן. . כל דבר שקורה ו/או נוצר בגוף שלנו בים אן זה תא/מנגנון או כל דבר ראשיתו זה ב"הפעלה" של גן מסוים.
כמו כן, הגנים הם אלו שאחראיים על בקרות מסוימות בגופינו ( כמו חלוקת תאים) . בקרות אלו , שעליהם אחראיים הגנים הן אלו שדואגות שהכול יעבוד בתורה תקינה- כאשר בקרה יוצאת משליטה זה עלול להוביל לתהליך סרטני.

DNA זהו החומר התורשתי הנמצא בכל תא ותא. כאשר תא סרטני רוצה לגדול ולהתחלק , הDNA מכפיל את עצמו כחלק ממחזור התא ואז ישנה התחלקות והתרבות תאים סרטניים.  השימוש בריישי  פוגע בשכפול הDNA ולא מאפשר לתא להתחלק ולגדול ובכך נוכל לעצור את שגשוג הסרטן.
במחקר שנערך בשנת 2012 באוני' מקאו שבסין,  נמצא כי שימוש בריישי מוביל לפגיעה ב DNA של התאים הסרטניים בסרטן השד. נמצא כי בעיקר המרכיב ששמו טריטרפאן בפטרייה הוא זה שמוביל לפגיעה זו ובכך עוצר את התפתחות המחלה וכתוצאה מכך מוביל להשמדה עצמית של התאים הסרטניים.
במחקר נוסף שבוצע בשנת 2012 באוני' ג'נגאנן שבסין(9) במעבדות מזון וטכנולוגיה נמצא כי הפוליסכרידים בריישי מעכבים גדילה והתפתחות של תאים סרטניים HEPG2  בסרטן הכבד בשלבי מחלה מוקדמים במינונים נמוכים. זאת ועוד, החוקרים ראו כי במינונים גבוהים ובשלב מתקדם יותר של המחלה אותו המרכיב מוביל להשמדה של התאים הסרטניים.יתרה מזאת, החוקרים מצאו כי הריישי מעכבת תאי סרטן כבד מסוגים נוספים כמו BEL 7402  וhuh-7  וביחד עם זאת לא פוגעים בתאי כבד בריאים.

ריישי מעכבת התחלקות לא מבוקרת ומסייעת ללוחמה בסרטן
במס' מחקרים אשר התקיימו בארה"ב (2) ראו כי למרכיבים של הפטרייה יש נגיעה במספר  "תחנות" במחזור החיים של התא והן יכולות לעצור את ההתחלקות חסרת השליטה ואת התקדמות הסרטן ואף יכולות לגרום לכך שהתא הסרטני יבצע השמדה עצמית.
עיכוב  התחלקות ב"תחנה"- G1 (7)
לדוגמא בסרטן השד ובסרטן הריאות , הריישי גורמת לעצירת המעגל בנקודה  G1  (הנקודה שבה התא מתחיל בגדילה לקראת הכפלה והתחלקות). כלומר היא לא מאפשרת לתא לגדול. חוסר יכולת התא לגדול ו/או להתחלק מובילה אותו להשמדה עצמית, במילים אחרות הריישי גורמת למות התא הסרטני.
עיכוב התחלקות ב"תחנה"- G2
בסרטן הכבד, פרוסטטה ושלפוחית השתן המולקולות הפעילות בפטריית הריישי עוצרות את המעגל בנקודה G2.
במחקרו של פרופ' דניאל מאינדיאנפוליס (5), בדקו מתנים שונים של ריישי, כלומר באבקה, ובמיצוי אלכוהולי לדוגמא (טינקטורה) ומצאו כי במתן מיצוי פעולת הריישי היא יעילה יותר ופועלת  ממש על מחזור התא בשלב G2 ועצירת התא מהתחלקות  חסרת שליטה ( דבר המוביל לסרטן).

עיכוב התחלקות על ידי עיכוב TK
בתא סרטני ישנו מרכיב ששמו אנזיםTK(טירוזין קינאז) הוא פועל כמעין "מתג" היושב קרוב לממברנה (השכבה החיצונית של התא) של התאים הסרטניים. כאשר "לוחצים" עליו הוא מוביל להפעלה של "מתגים" נוספים בתוך התא אשר גורמים להתחלקות תאים , גדילה ושגשוג הסרטן.
באם נוכל לעצור מתגים אלו  מלפעול נוביל לירידה בשגשוג הסרטן ואף להשמדתו.
                   הפעלת "מתג" טירוזין קינאז מובילה להתחלקות התא
 
נמצא כי בסרטן השד (תלוי אסטרוגן) , פטריית הריישי גורמת להפסקת פעילות "מתגים" אלו ומשרה מוות תאי לתאים הסרטניים. (6)
בהפטומה (סרטן כבד) נמצא כי הריישי מעכבת  את הפעלת ERK וAKT , גם מעין "מתגים" אשר מובילים לשגשוג הסרטן. עיכוב זה מוביל להשמדה עצמית של התאים הסרטניים.
         
ריישי מעכבת את מנגנון התחלקות התא

השפעת הריישי על שליחת גרורות
כאשר מתפתח גידול סרטני  (צבר של תאים סרטניים- בצבע אפור באיור) הוא דורש מהגוף מזון וחמצן על מנת לגדול ולשגשג. את המזון והחמצן הזה הוא משיג באמצעות גישה לכלי הדם בגוף שלנו כלי הדם משמשים כצינורות הזנה  לגידול וגם כאמצעי להתפשטות. צינורות אלו מאפשרים לגידול הסרטני הן לגדול והן להתפשט.
תהליך התפתחות גרורות במחלת הסרטן
 
על כן, אם נצליח לחסום את הגישה של הגידול ל"צינורות ההזנה" שהן כלי הדם נוכל למנוע מהגידול לגדול ולשלוח גרורות. במחקר שבוצע בשנת 2004,  על תאי סרטן הפרוסטטה ותאי סרטן ריאות ראו החוקרים כי  מיצוי של ריישי מוביל לירידה במס' צינורות ההזנה שמתחברים לגידול. כלומר החומרים הפעילים הנמצאים בפטרייה מעכבים שליחת גרורות והתפתחות המחלה.
במחקר שפורסם בשנת 2011 על ידי בית הספר לרפואה של אוני'  central del caribe בפוארטו ריקו (6) נמצא כי לריישי יש תרכובות ביולוגיות  בעלות אפקטים  ציטוטוקסיים על תאים סרטניים (אפקט אשר מוביל להרג תא סרטני) של סרטן שד מסוג IBC (הסוג הקשה ביותר)  .פטריית הריישי מובילה באופן סלקטיבי למות תאי הסרטן ואילו לא פוגעת כלל בתאי רקמת דם בריאים  ( בניגוד לתרופות אנטי סרטניות רבות אשר מובילות להרג של שני סוגי התאים הן סרטניים והן בריאים)

ריישי מחזקת את מערכת החיסון למיגור הסרטן
במחקר שנעשה בשנת 2003 על 134 חולי סרטן מסוגים שונים בשלבים מתקדמים אשק קיבלו במשך 12שבועות 1800 מ"ג  ריישי ליום. אצל  80 אחוז מהחולים אלו עלו בצורה מובהקת  הערכים הבאים:
1.תאי NK- תאי הרג בריאים אשר נלחמים בסרטן ומשמידים אותו.
2.תאי T- תאים של מערכת החיסון אשר נלחמים בסרטן
3.CD4QCD8, IL-6,IL-8 ועוד- כל אלו מנגנוני הגנה של הגוף מפני מחלת הסרטן.
4.TNF ALPHA- חלבון טבעי של הגוף אשר ידוע ביכולתו להשמיד תאים סרטניים.
מכאן ניתן להסיק שחולים שקיבלו את מנת הריישי היומית במשך 12 שבועות הגבירו את מערכת החיסון שלהם שתוכל להשתמש במנגנונים הטבעיים של הגוף בצורה יעילה יותר ללוחמה במחלה ומיגור הסרטן.
ריישי ממתנת את אגרסיביות הסרטן
אגרסיביות של סרטן נמדדת ביכולת הגידול להתפשט "ולהדבק" על תאים אחרים , כלומר  יכולת ה"תנועתיות" של תאים סרטניים משקפת את היכולות שלו להתפשט בגוף ובעצם מדבר על מידת הסכנה שלו.
במחקר שנעשה ב2004  ע" י ד"ר חיאיסו  ושותפיו נראה כי מיצוי של פוליסכרידים של פטריית הריישי מעכב את יכולת התנועתיות של הגידול הסרטני בסרטן השד וסרטן הפרוסטטה . הריישי מעכבת ייצור של חלבון בשם אקטין בגידול הסרטני. חלבון האקטין משמש עבור הגידול מעין "כלי נייד" שעוזר לסרטן להתפשט, ועל כן, בעצירה של ייצור של חלבון זה הסרטן מנוע מלהתפשט ובכך האגרסיביות שלו יורדת.

ריישי מורידה את יכולת  תנועתיות הסרטן
 
ניתן לצפות לפי מחקרו של פרופ'  דניאל סליבה ממעבדות לחקר הסרטן שבאוני' אינדיאנפוליס שמתן של ריישי גורם לירידה משמעותית ביותר בכל הפקטורים שגורמים ל"הדבקות" ו"תנועתיות" של תאי הסרטן. באם מורידים את ייצור הפקטורים הללו ו/או היכולת שלהם להעניק לסרטן יכולת ניידות והתדבקות אז נוריד משמעותית את התפתחות הסרטן ונעכב  את  תהליך שליחת הגרורות.
פרופ' דניאל סליבה בחן לעומק את כל מרכיביה של הפטרייה הוא הציג  את האפקטים הביולוגיים האנטי סרטניים של כל מרכיב על הסרטן.
דוגמאות למרכיבים פעילים בפטריית הריישי
שם המרכיב בפטרייה תפקידו ב"כח" במיגור הסרטן
פוליסכרידים בטא-די-גלוקאן עיכוב גדילת תאים סרטניים מסוג סרקומה
 PSG(פוליסכרידים שקשורים לחלבונים) שיפור התגובה החיסונית ללוחמה בסרטן.
 G009 ( אמינופוליסכריד) פעילות אנטי אוקסידנטית.
טריטרפנים חומצה גנודרית יכולת השמדה של תאי כבד סרטניים
 lucidimol יכולת השמדה של תאים סרטניים מסוג סרקומה, ותאי ריאות סרטניים.
 פנולים  פעילות אנטיאוקסידנטית
 ליפידים עיכוב גדילת תאי כבד סרטניים וסוגי סרטן נוספים
ממצאים אלו מובילים אותנו להבין שהשם  הקדום שהוענק לריישי - "פטריית האל-מוות" הוא לא מיתוס עתיק , שכן הפטרייה וסגולותיה למחלת הסרטן עוברות בהצלחה את מבחני המדע העדכניים והדקדקניים ביותר. 

פרק ב'- שיטאקי
LENTINULA EDODES

שיטאקי
תעודת זהות-שיטאקי
שם עברי:פטריית השיטאקי
שם עממי:SHITAKE
שם בוטני:LENTINULA EDODES
שם סיני:DUNG GU RU BEN
זמן בשימוש:מעל 2000 שנה.
תיעוד ראשון:שנת 200 לפנה"ס, בכתביו של האמפייר שאויין ביפן.
מרכיבים פעילים:פוליסכרידים (לנטינאן, בטא די גלוקאן),אריתרידין (נוקליאוטיד), פנולים, חומצות אמינו, וויטמינים, מינרלים, ארגוסטרולים , חומצות אורגניות לא רוויות.
צורות מתן: .מיצוי- נוזל, אבקה,קפסולה, טבליה. 2.לא מיצוי- אבקה, קפסולה, טבליה. 3.קולינרי ( במזון).
פעילות רפואית:  אנטי סרטנית, היפוכולסטרולמית, אנטי דלקתית, אנטי וויראלית(הרפס, איידס), חיזוק המערכת האימונית,אנטי בקטריאלית, משפרת תפקוד הכבד.
תופעות לוואי: צריכה כרונית במינון גבוה יכולה להוביל לדרמטיטיס ואזואונופיליה.
הריון והנקה: אין מספיק מידע.
אזהרות: היפרסנסטיביות-רגישות יתר ( אנשים אלרגניים במיוחד- נדיר)
תגובות בין תרופתיות: אפקט סינרגיסטי ( מגביר) עם didanosine (תרופה לטיפול באיידס).

הסטוריה של השיטאקי
פטרייה נוספת שנודעת בסגולותיה הרפואיות היא פטריית השיטאקי- או בשמה  הבוטני LENTINULA. מקור השיטאקי הוא ביפן והשימוש הראשון בה תועד כבר בשנת 200 לפנה"ס.
בקרב חולי הסרטן  , התעוררו גלים רבים בנוגע לשיטאקי במיוחד בארה"ב.  American society of cancer  מכתירה את הפטרייה למלכה הבאה.
יכולות סיוע רפואיות
לפטרייה יש יכולות רבות, אך היא בעיקר מפורסמת בשל השפעותיה על מערכת החיסון ולכן מקושרת בעיקר עם מחלת הסרטן והאיידס. זאת ועוד, היא ידועה בהורדת כולסטרול, פעילות אנטי דלקתית,  טיפול במחלות לב ובעלת יכולות לחימה  בווירוסים קשים כמו הפטיסיס.
שיטאקי – מרכיבי מפתח
לשיטאקי מרכיבים רבים ושונים שכל אחד תופס תפקיד אחר . מרכיב בשם לנטין ( יוזכר בהמשך)  ידוע כמרכיב של הפטרייה אשר מוריד ו/או מפסיק גדילת גידולים סרטניים. מרכיב נוסף בשם אריתדנין  מוריד את רמות הכולסטרול בכך שהוא מפחית את ספיגתו לדם מהמזון.
כל הנתונים הללו נמצאים תחת זכוכית המגדלת של עולם המחקר , ונלמדים בנמרצות רבה.

שיטאקי ומחלת הסרטן
כפי שהזכרנו , הפטריות מורכבות מחלבונים, שומנים, פחמימות וויטמינים מינרלים ועוד..
במחקר שנעשה באונ' לואיסוויל שבארה"ב  חקרו את הפוליסכרידים שמרכיבים את הפטריות ואת השפעתם על מחלות סרטניות.
המרכיב הפוליסכרידי בשם לנטינאן (LENTINAN) נמצא בפטריות שונות כמו השיטאקי- מיקומו של המרכיב  בfruiting  body .
כבר מחקרים קודמים הראו על פעילות רבות של הLENTINAN , פעילות אנטי דלקתיות, אנטי סרטניות, אנטי בקטריאליות ואנטי סוכרתיות. מרכיב זה של הפטרייה הוכיח את עצמו כבעל סגולות רפואיות רבות.
הפוליסכריד LENTINAN זוהי תרכובת הנמצאת בפטריית השיטאקי .
אבני הבניין של הlentinan  היא מרכיב ששמו : בטא-גלוקאן

אחוזי המצאות של המרכיב בטא גלוקאן בפטריות השונות
אבן הבניין בטא גלוקאן היא בעלת פעילויות רבות על גוף האדם, אך בולטת בעיקר בפעילותה על גידולים סרטניים.הבטא גלוקאן נמצא לא רק בlentinan של השיטאקי אלא גם בפטריות נוספות כמו הריישי והמיטאקי.
ישנה חשיבות עצומה לבטא גלוקאן בעולם הרפואה, וגם ביפן לא פסחו עליו. במחלקה לרפואה אונקולוגית בבית החולים NAGOYA MEMORIAL שביפן הרימו מחקר מעניין ביותר . הם חקרו את פטריית השיטאקי והמרכיב שלה LENTINAN (המוזכר לעיל). גם הם הרימו שורה של הוכחות מדהימות לגבי אבן הבניין של LENTINAN הבטא-גלוקאן.

גם במחקר זה, שילוב עם תרופות קונבנציונאליות הביא תוצאות מרשימות:
השפעת טיפול משולב עם ביטא גלוקאן ביחד עם טיפולים אנטי סרטניים שונים
 
ניתן לראות על פי הגרף ששילוב של בטא קלוגאן (BG) עם תרופה בשם herceptin ( תרופה לסרטן) מוביל לתוצאות הטובות ביותר – ישנה רגרסיה בגדילה של הגידול, לא רק האטה בגדילה אלא ממש דיכוי חזק ביותר של בעליית נפח הגידול. אפילו התוצאות של בטא גלוקאן לבדו נתנו תוצאות טובות יותר מאשר הטיפול בתרופה הרצפטין לבדה.
( הגידול הנבחן פה הוא גידול מסוג קרצינומה של השד).

פרק ג' מיטאקי
GRIFOLA FRONDOSA

מיטאקי
תעודת זהות-מיטאקי:
שם עברי:פטריית מיטאקי
שם עממי:MEITAKE
שם בוטני: GRIFOLA FRONDOSA
מרכיבים פעילים:וויטמינים, מינרלים, פוליסכרידים  (בטא גלוקאן) ,ארגוסטרולים, ליפוסכרידים, חומצות אורגניות ואנזימים.
צורת מתן:1.מיצוי- נוזל, אבקה,קפסולה, טבלייה. 2.לא מיצוי- אבקה,        קפסולה, טבלייה. 3.קולינארי ( במזון).
פעילות רפואית:אנטי סרטנית, מקלה על תופעות לוואי של טיפול כימותרפי , מורידה לחץ דם, אנטי סוכרתית, שמירה על משקל
תופעות לוואי:לא דווחו.
הריון והנקה: יש לבדוק עם הרופא
תגובות בין  תרופתיות: בין התרופות שמצריכות ניטור כאשר מתבצע בהם שימוש מקביל לפטרייה הן ממשפחת מדכאות מערכת החיסון כמו cyclosporine, alefacept ועוד. תרופות להורדת לחץ דם כמו losartan, furesamide ועוד. ישנה אינטראקציה מינורית עם תרופות הניתנות לסוכרת ותחליפי אינסולין.

היסטוריה של  פטריית המיטאקי
פטרייה נוספת שחשוב לציין , בשעה שמדברים על פטריות בעלות סגולות רפואיות היא המיטאקי או בשמה הבוטני  GRIFOLA FRONDOSA. השם ניתן לפטרייה על שמו של "גריפין" החיה המפורסמת מהמיתולוגיה היוונית. ל"גריפין" היה ראש וכנפיים כמו של נשר וגוף של אריה-  הפטרייה נקראת על שמו בשל החוזק שהו היא ניחנת ונדירותה.
 
לאורך ההיסטוריה, שמרו "ציידי הפטריות" על מקומות הגידול של המיטאקי, שומרים היו מוצבים והשמירה הייתה קנאית עד מאד. ערכה היה כה גבוה שהיו מחליפים משקל פטרייה במשקל כסף.
שמה היפני מיטאקי הוא בעל משמעות של "פטרייה רוקדת" וזאת בגלל שהמיטאקי הינה פטרייה שיכולה להיות בעלת קוטר עצום.
מיטאקי נחשבת לפטרייה רפואית ועל כן הייתה נתונה למחקרים רבים ב30 השנים האחרונות.
"הכוכבים" של מיטאקי- מרכיבי מפתח
כפי שהוזכר בפרקים הקודמים , לשיטאקי ולריישי יש מרכיבים רבים אשר מתפקדים כפעילים ביולוגית בגוף האדם ובעלי סגולות רפואיות ובמיוחד אנטי סרטניות . לשיטאקי יש את הLENTINAN שמכיל את הבטא- גלוקאן (ראה עמ'...) ולריישי את הפוליסכרידים המיוחדים, על כן החוקרים לא פסחו על המיטאקי וחיפשו אחר סגולותיה הרפואיות גם כן.
מיטאקי ומחלת הסרטן
המיקולוגיסט היפני , HIROKAI NANBA  חקר  את מרכיבי הפטריות השונות. במחקרו הוא התמקד על השיטאקי אך הופתע לגלות כי במיטאקי לפוליסכרידים יש מבנה מיוחד שמעניק להם עוצמות גדולות הרבה יותר של פעילות רפואית חיובית על גוף האדם. המיטאקי הציגה פעילות אנטי סרטנית חזקה יותר מאשר כל מיצוי פטרייתי אחר. ממצאים אלו הובילו את המיקולוגיסט הידוע לבצע תפנית חדה במחקרו ולהתמקד על המיטאקי.
הוא סבר, כי צורת הבטא גלוקאן הייחודית למיטאקי ושונה מפטריות אחרות היא זאת שמעניקה לו את היכולת לעשות פעולות אנטי סרטניות  נוספות ובעוצמה חזקה יותר מפטריות אחרות (לעומת השיטאקי למשל).
היא משפעלת תאים אשר נלחמים בסרטן כמו NK CELLS (NATURAL KILLER) ותאי  T  ציטוקטוקסיים. תאים אלו תוקפים את הגידול הסרטני. לא כל שכן, המיטאקי משפרת את היעילות של תאים אלה על ידי הפעלת "עזרים"   כמו IL-1,IL-2, ולימפוקינים אלו הם מעין "שחקנים" שעוזרים לתאים שתוקפים את הגידול ומשפרים את התקיפה, כלומר גורמים למלחמה יעילה יותר בסרטן.
מחקרים הראו כי למיטאקי יש פעילות אנטי סרטנית ספציפית כלומר היא מאטה את הגדילה של גידולים סרטניים במעי הגס, ריאות, קיבה, כבד , פרוסטטה ומח.

מיטאקי מורידה את תופעות הלוואי של טיפול כימותרפי
החוקרים טוענים כי המיטקי "תוקפת" את הסרטן במספר חזיתות:
1.הגנה על תאים בריאים מהפיכתם לסרטניים
2.מניעה של שליחת גרורות
3.גורמים להאטה/הפסקה בגדילת גידולים קיימים

כל שלושת הסעיפים הללו אומתו במחקרים. בזמן שביצעו את המחקרים , גילו יתרון נוסף : העובדה כי צריכת מיטאקי בזמן טיפול סרטני כימותרפי מורידה את התופעות הלוואי בצורה משמעותית. נצפתה ירידה בנשירת שער, כאב ובחילות.
זאת ועוד, צריכת הפטרייה שיפרה את האפקטים האנטי סרטניים של הטיפול הכימותרפי.
במחקר נוסף שנעשה בבתי חולים ומרכזים לטיפול בסרטן ביפן על 165 חולי סרטן (דרגות 3-4) בגילאי 25-65, החליטו לבדוק את הסינרגיזם שבין צריכת מיטאקי לבין טיפול כימותרפי בסרטן. התוצאות הצביעו על העובדה כי שילוב של טיפול כימותרפי ומיטאקי אכן מראה סינרגיזם בתקיפת הגידול הסרטני (הם טובים יחד מאשר כל אחד לבד). זאת ועוד התוצאות המרשימות היו גם בשל הדיווח של החולים בירידה משמעותית ביותר בתופעות הלוואי!
83% מהמשתתפים דיווחו על ירידה בתחושת הכאב.

את התוצאות ניתן לראות עלפי הגרף הבא:
ירידה בתופעות לוואי של טיפול אנטי סרטני במתן מיטאקי

הגרף מביע את ההיארעות של תופעות הלוואי בשני טיפולים , כימותרפיה בלבד (שחור) ושילוב של כימותרפיה ומיטאקי (אפור). ניתן לראות כי לדוגמא בטיפול כימותרפי בלבד , ישנו דיווח של כ60 % על תופעת הלוואי של הקאות ואילו בשילוב של כימותרפיה ומיטאקי דווח רק על כ 20% סבל מההקאות.
במחקר שנעשה  במחלקת אורולוגיה בקולג' הרפואי VALHALLA שבניו יורק חקרו את הנסיגה של סרטן פולשני של שלפוחית השתן לאחר מתן מיצוי של מיטאקי.

מיטאקי מצמצמת באופן משמעותי את שליחת הגרורות!!
במחקר שנעשה על יכולת המיטאקי לעצור שליחת גרורות (תהליך ששמו מטאסטזיס)  מציגים החוקרים את התוצאות הבאות:
ירידה משמעותית בשליחת גרורות בעקבות מתן מיטאקי
 
B- כפי שניתן לראות שימוש 20% מיטאקי בתזונה  הוביל ל81% עיכוב ביצירת גרורות.
 - Aלפי הדיאגראמה , רואים כי ללא כל טיפול יש 100% יצירת גרורות, ועם מיטאקי יש רק 18.7% יצירת גרורות.  
 - Cמיצוי מיטאקי שנעשה בצורה חדשנית יותר בשם D-FRACTION הוביל ל91% עיכוב ביצירת גרורות, כלומר רק 8.7%  יצירת גרורות.

מיטאקי בטיפול ומניעת חזרה של סרטן שלפוחית השתן והפרוסטטה
סרטן שלפוחית השתן הוא הסרטן האורולוגי הממאיר השני בנפיצותו בארה"ב.
אחד מסיפורי המקרה המוזכרים במאמר מציגים את המקרה הבא:
סיפור מקרה א'
רופא מיילד וגניקולוג בדימוס , בן 87 . סובל מזה 3 חודשים מהמטוריה (דם בשתן), הוא נבדק וניתן טיפול אך המעקב אבד. בדיקת ציטוסקטפיה (אנדוסקופיה של שלפוחית השתן) מאוחרת יותר הראתה גידול רחב על הרצפה הימנית של שלפוחית השתן, הוא אושפז מיידית ועבר  תהליך ששמו TUR ( תהליך שבו יש אבחון מדויק יותר של הסרטן והסרה של רקמה ממאירה). לאחר שהוא שוחרר מבית החולים הוא הופנה למרכז לטיפול בסרטן להמשך טיפול  שכולל כימותרפיה, הקרנות ובדיקות . זאת ועוד הוא הוזהר כי כנראה ימשיך לסבול מהמטוריה בחצי השנה הקרובה אלא אם כן יעבור ניתוח.  חרף כל הטיפולים אשר יעדו לו רופאיו, המטופל סירב לקבל טיפול קונבנציונאלי. הוא החליט ללכת בדרך האלטרנטיבית  והחליט לצרוך 2 תוספי תזונה. מיצוי של  מיטאקי + וויטמין C. החולה לא סבל מהמטוריה חוזרת,כאב או כל תסמין המערב את מערכת השתן. לא כל שכן, בדיקת השתן שלו הייתה ללא נוכחות כל תאים (גם לא תאי דם). הראתה תוצאה שלילית לגבי  סמן FISH ( סמן המראה על נוכחות סרטן).
בדיקת השתן הייתה שלילית גם לסמן NMP-22 ׁ( גם כן סמן המראה על נוכחות סרטן). תוצאות אלו הראו על עקביות במשך כשנתיים.

מחקר נוסף שעבדה עליו קבוצת החוקרים מניו יורק היה בדיקת הסינרגיזם בין שימוש במיצוי מיטאקי וויטמין C כטיפול אלטרנטיבי בסרטן.
במחקרם, בין היתר הם הציגו תיאורי מקרה של חולי סרטן שהציגו ממצאים אשר מאמתים את יכולות המיטאקי בטיפולים אנטי סרטניים , במחקרים אלו השתמשו בסמן בשם PSA – סמן שמצביע על נוכחות סרטן הפרוסטטה- ככל שהמספר עולה זה מצביע על התקדמות של המחלה והחמרתה.

תאור מקרה ב'
גבר בן 68 אובחן כחולה סרטן הפרוסטטה בשנת 1998 , מדדי PSA שלו עלו בצורה מגמתית כל שנה עד שנת 2000- דבר המצביע על החמרת המחלה . לאחר שהתחיל לצרוך מיטאקי בשילוב עם וויטמין C בשנת 2001 סמן הPSA ירד בצורה משמעותית לאחר שלושה חודשים. לכן דיווח זה  מצביע על העובדה כי התקדמות הסרטן הואטה או הופסקה.

תאור מקרה ג'
גבר בן 72 אשר התגלה אצלו סרטן הפרוסטטה ב1995 הצליח לשמור על נסיגה של המחלה עד שנת 2000 באמצעות טיפול הורמונאלי. על כל פנים, בשנת 2001 החלה עלייה בPSA דבר המצביע על חזרתו של הסרטן. הוא קיבל מיד מיצוי של ביואקטיבי של מיטאקי  ותוך שלושה חודשים נרשמה ירידה של כמעט 2 יחידות בסמן הPSA.
תאור מקרה ד'
תאור מקרה זה הוא מעניין ביותר. תאור זה קיבל ב"מבחן גליסון" את הציון 7.
מהו מבחן גליסון?
זהו מבחן מבוסס על ביופסיה (בדיקת התאים/רקמה/איבר) אשר מנבא את "יכולת" הסרטן לשלוח גרורות- כלומר ככל שהציון במבחן גבוה יותר ככה זה אומר שיש יותר סיכוי שהסרטן ישלח גרורות.

שיטת גליסון לדירוג
שיטה זאת משמשת לדרג כמה רחוקה רקמת בלוטת הערמונית מן הנורמה (רקמה בריאה). לאחר שהרופא לקח דגימות של רקמת הבלוטה, הדגימות נשלחות למעבדה פתולוגית. הפתולוג מסתכל על הדגימות מתחת למיקרוסקופ ומדרג אותן בסולם מ- 1 עד 5. המספר הנמוך, 1, הוא עבור תאים שנראים כמעט נורמאליים (סרטן שגדל לאט מאוד). המספר הגבוה, 5, הוא עבור תאים שהכי פחות דומים לתאי ערמונית בריאים. 2 עד 4 הן דרגות ביניים.
לגידולי סרטן הערמונית יש בדרך כלל אזורים של דרגות שונות. הפתולוג מזהה את שני הדירוגים הנפוצים ביותר. הסיכום שלהם נותן את דירוג גליסון.

בתיאור המקרה, היה גבר בן 65 אשר סמן הPSA   שלו היה גבוה במשך שנתיים. הוא החליט לעבור ניתוח. לאחר הניתוח הPSA ירד בצורה משמעותית ל2 ננוגרם/מ"ל ( כאשר מדד נורמאלי זה פחות מ0.4 ננוגרם/מ"ל). אבל בגלל הציון 7 במבחן גליסון – היה חשש לשליחת גרורות. לכן כאמצעי זהירות הוא החליט לקחת מיצוי ביואקטיבי של מיטאקי – לאחר שישה חודשים מדד הPSA שלו ירד לפחות מ0.1 ננוגרם/מ"ל. דיווח זה מצביע על העובדה כי מיטאקי מדכאת שליחה גרורות.

מחלות כרוניות ופטריות

כולסטרול ומחלות קרדיו-ווסקולאריות
ריישי בפרופיל שומנים- כולסטרול וטריגליצרידים
בשנים האחרונות כולנו , ילדים ומבוגרים נתקלנו במילה כולסטרול. אם זה תכולתו במזון , הרמה שלו בדם ועוד.
אנו יודעים שברמה גבוהה בדם הוא מסוכן  ויכול לגרום למחלות כליליות ובעיות קרדיו וסקולריות.
עם מגיפת ההשמנה והמזון המתועש שנכנס לכל בית נוצר עניין רב בתכשירים אשר מסוגלים להוריד את רמת הכולסטרול בדם. אחד ממוקדי העניין אשר נחקרים רבות והראו תוצאות מרשימות בשנים האחרונות היא פטריית הריישי שנמצאה כבעלת יכולות להורדת הכולסטרול.
מחקר שנעשה בשנת 2004 על ידי מכון המחקר נסלה שבשוויץ הראה כי הפטרייה מעכבת את יצירת הכולסטרול בגוף ובכך מובילה לירידה משמעותית  ברמה שלו בדם.
הפטרייה עובדת על הורדת הכולסטרול בשני מישורים:
• מניעה של ספיגה של כולסטרול חיצוני (מהמזון) - הסיבים המובחרים שמרכיבים את הפטרייה יכולים לעשות מעבר, למנוע ספיגה של כולסטרול חיצוני (אשר מגיע  מהמזון) לגופינו .
• עיכוב של יצירה של כולסטרול פנימי (בגופינו)- לקטינים, וחלבונים שונים ומיוחדים שמהווים את מרכיבי הפטרייה הם אלו שאחראים על מנגנון עיכוב של  יצירת הכולסטרול הפנימי, בדומה לסטטינים.

כיצד גופינו יוצר כולסטרול אנדוגני? (פנימי, שאיננו מהמזון)?
יצירת הכולסטרול עובדת דרך האנזים שמוזכר לעיל HMG coA REDUCTASE והוא אחראי לייצור מולקולת המוצא לכולסטרול - המוולונט (שללא הייצור שלה לא נקבל מולקולות כולסטרול אנדוגני).
שלבים עיקריים ביצירת כולסטרול בגוף .
 
ריישי מעכבת יצירה של כולסטרול פנימי
במחקר המוצג  ניתן היה לראות כי לריישי יש את היכולת להוריד כולסטרול. נראה כי הריישי מעכבת את השלב החשוב ביותר של יצירת הכולסטרול , מעין "עיכוב בטוח" על ידי כך שהיא מעכבת את האנזים HMG REDUCTASE  האנזים המשמעותי ביותר ביצירת הכולסטרול.
כלומר בשביל שלא יהיה ייצור של כולסטרול אנחנו צריכים פעילות נמוכה של האנזים.
מחקר נוסף שנעשה בשנת 2003  בבית חולים  TAIPEI שבטאיוון הראה כי לריישי יש את היכולת לעכב את שלב המפתח בייצור הכולסטרול האנדוגני . כלומר זה מעכב את הייצור בצורה משמעותית ביותר.
זאת ועוד, ממצא נוסף שנמצא במקר זה על ידי החוקרים הוא כי שילוב של לובסטטין וריישי מעכבת בצורה משמעותית תהליכים סרטניים בכבד.
במחקר שנעשה בשנת 2004 בבית ספר לאחיות שבאוניברסיטת הונג קונג קיבלו  18 מבוגרים בגילאי 22-52 במשך ארבעה שבועות  תוספי ריישי ונבחנו הערכים השונים המצביעים על רמות שומנים וכולסטרול בדמם. הם קיבלו במשך 4 שבועות 1.44 גר' /ליום. נצפתה ירידה בפרופיל השומנים של המשתתפים במחקר.

פגיעת הכולסטרול הרע בגופינו- נזק חמצוני.
המנגנון אשר בו כולסטרול "רע" פוגע בגוף האדם ומוביל לבעיות לבביות הוא מנגנון דלקתי:
מדלקת לאירוע לב: השלבים

לפי התרשים נוכל להבין את השלבים בהם הכולסטרול ה"רע" פוגע בנו.
שלב מס' 1-כולבטרול רע  נכנס מזרם הדם לשכבה הצהובה בתרשים  (שכבת האינטימה שבכלי הדם) , הוא מתחפר בקירות העורקים למעשה ופוצע אותם וגורם להם נזק חמצוני.
שלב מס' 2- מערכת החיסון של הגוף מעוניינת להגן על  כניסה זו של הכולסטרול הרע לשכבה המוזכרת לעיל ולכן היא שולחת תאים של מערכת החיסון שיוכלו לעזור בפציעה שנגרמת עקב כניסתו של הכולסטרול ה"רע" (LDL).
שלב מס' 3-תאי מערכת החיסון ששמם מונוציטים נכנסים לקיר העורק על מנת ללכוד את הLDL שמזוהה שחומר זר שלא אמור להמצא בדופן העורק (שכבת האינטימה). כשתא מונוציט  "לוכד" את הכולסטרול הרע הוא למעשה "זולל אותו" וכתוצאה מזלילת הLDL המונוציט הופך להיות  "תא קצף". (ראה  תרשים מטה)

שלב מס' 4- המונוציטים "הממולאים" בכולסטרול הרע , כלומר תאי הקצף שנוצרו  יוצרים שכבה שומנית עבה שמתחילה להצר את קוטרם של העורקים.
שלב מס' 5- לאורך הזמן מצטברים סביב השכבות השומניות האלו עוד חומרים כמו סידן, רקמת חיבור וחומרי פסולת נוספים שממשיכים להצר את קוטר כלי הדם ולפצוע אותם.
שלב מס' 6- בשלב מסוים השכבה השומנית מתפרצת ונוצר קריש דם אשר חוסם את מעבר הדם וכך מקבלים חוסר אספקת דם לאיברים חיוניים לרוב הלב והמח (בגלל הקריש דם) .דבר זה מוביל להתקף לב ו/או שבץ.
חשוב לציין שגם לפני התפרצותה של השכבה השומנית והיווצרות קריש דם , היצרות כלי הדם על ידי שכבה שומנית שנגרמה בגלל כניסת הכולסטרול הרע לדופן קיר כלי הדם גורמת נזק. משום שהדם מתקשה לעבור בקוטר צר יותר ולכן אנחנו מרגישים דקירות בחזה וקושי לבצע פעולות מסוימות. בכל זה אשם הכולסטרול.
כפי שהסברנו את התהליך הכולסטרול הרע גורם נזק חמצוני לדפנות של הקירות לכן חשוב שלפתרונות נגד תהליך זה יהיו  כאלו שמהווים מענה לעקה החמצונית ( אנטי אוקסידנטים).

ריישי נותנת מענה אנטי אוקסידנטי ל"צרות" הכולסטרול
לפי מחקר שנעשה בשנת 2012  על ידי הפקולטה לרפואה , בית החולים פרינס  באוניברסיטת הונק קונג שבסין נצפו תוצאות מרהיבות. החוקרים בססו את מחקרם על תוצאותיהם של מחקרים קודמים שהראו כי לריישי יש יכולת אנטי אוקסידנטית מעולה.
במחקר הזה החוקרים לקחו 26 בני אדם בוגרים אשר חלק קיבלו 1.44 גר' ריישי ליום וחלק קיבלו *פלסבו  במשך 12 שבועות. אף אחד לא ידע מה הוא מקבל ככה שהאפקט הפסיכולוגי נוטרל. לאחר מכן החוקרים בדקו  האם הייתה ירידה בפרופיל השומנים, לחץ הדם, משקל הגוף , עלייה ביכולות אנטי אוקסידנטיות של הגוף ורמות למפוציטים (מדד לסטאטוס מערכת החיסון של הגוף). התוצאות היו מדהימות. המטופלים שקיבלו ריישי הראו עלייה חדה בHDL  (כולסטרול ה"טוב) וירידה משמעותית בטריגליצרידים לעומת הנבדקים שקיבלו פלסיבו.
 *פלסיבו טיפול שאינו כולל את המרכיב "הפעיל" בתרופה,
במחקר שפורסם בז'ורנל הרפואי BIOMED   בשנת 2011 הראו החוקרים כי
מנת של 300 מק"ג/ מל של ריישי גורמת לירידה משמעותית ביותר בפרופיל השומנים בדם ובהצטברות של שומנים לעומת הקבוצה הנבדקת שלא היה בה שימוש בריישי.

ניתן לראות על פי הגרף הבא כי  מנות עולות של ריישי גורמות לירידה בטריגלצירידים ובשומנים בדם. .

ירידה משמעותית ברמות טריגליצרידים במתן ריישי
 
לסיכום, לפי מחקרים אלו ניתן לראות כי לריישי יש יכולות אשר משפרות את פרופיל השומנים בדם.וזאת בזכות יכולתה לעכב את יצירת הכולסטרול האנדגוני בגוף האדם . יכולות אלו מיוחסות למרכיבים הסיביים שבפטרייה כגו והגלוקאנים. מחקרים אלו טווים את הדרך לעתיד ולשילוב מובהק של פטריית הריישי במזונות ובתרופות מורידות כולסטרול.

שיטאקי ובעיות לבביות
מחלות קרדיו ווסקולריות ( הקשורות לכלי הדם הלבביים) הם גורם תמותה מוביל בעולם המודרני.
מחקרים רבים מראים כי צריכה של  צמחים שונים, פירות וירקות מורידים את הסיכון לחלות. למעשה הם אפילו מגנים מפני מחלות אלו בכך שהם מווסתים את התגובה הדלקתית והחמצונית.
פטריות כגון השיטאקי מכילות מולקולות  ביואקטיביות אשר מספקת הגנה מפני מחלות אלו. 
איך מחלות קרדיו ווסקולריות פוגעות בנו?
כפי שהזכרנו בעמו'... כניסה של כולסטרול  LDL מחומצן לדפנות כלי יוצרת בסוף התהליך "פלאק" . דחק חמצוני, דלקות וסינדרום מטבולי  גורמים לקידום תהליך זה של כניסת הכולסטרול לדפנות. בתוך התהליך הזה יש מס' "שחקנים":
1. ADHESION MOLECULES- מולקולות "הדבקה". שחקנים אלה עוזרים לכולסטרול המחומצן להכנס לדפנות כלי הדם בכך שהם "מדביקים" אותו. השמות של "שחקנים" אלו : ICAM-1,VCAM-1,E-SELECTIN.
2.ציטיקונים- מולקולות דלקתיות, הם מעלות מצב דלקת ובכך " מכוונות" את הכולסטרול המחומצן לכניסה לדפנות כלי הדם.
השמות של "שחקנים" אלו:IL-B, כמוקינים.

 ה"שחקנים" מקדמים את כניסת הכולסטרול המחומצן (הרע) לדפנות כלי הדם, ומקדמים את יצירת ה"פלאק" ובכך לחסימת כלי דם  קורונריים ( כלי דם שמספקים חמצן ללב) וכתוצאה מכך יכולים לגרום לתעוקת חזה ו/או התקף לב.

במחקר  שבוצע אוני' אריזונה שבארה"ב וקצר שבחים רבים  בnutrition journal בשנת 2010 רצו לבדוק את יכולת הפטריות ,שיטאקי ומיטאקי לעצור את התהליך של יצירת "פלאק".
במחקר נלקחו תמציות של פטריות ונוסו על כלי דם אנושיים.
אז כמו שאמרנו, ביטוי של מולקולות "הדבקה" ומולקולות דלקתיות זה חלק קריטי ביותר בהתפתחות מחלות קרדיו ווסקולריות, לכן החוקרים בחרו קודם כל לבדוק ולהתייחס לצורה שבה מיצוי פטריות משפיע על ביטוי של "שחקנים" אלה.
אחרי ששמו את מיצוי הפטריות ביחד עם תאי כלי הדם—נצפתה תוצאה מרשימה- ירידה משמעותית בביטוי מולקולות "הדבקה" לעומת הפעם ששמו תמיסת ביקורת (שאיננה מכילה מיצוי פטריות)  על תאי כלי דם.
הממצאים של המחקר תומכים בעובדה שצריכה של פטריות כמו הריישי, שיטאקי  ומיטאקי יכולה להגן מפני מחלות קרדיו ווסקולריות.
  כל אלה מובילים אותנו למסקנה אחת -  הפטריות צועדות בגאווה לעולם הרפואה המודרני ועל כן הגיע הזמן להיכנס  "לקרביים" שלהן, ולהבין מי הם המרכיבים המיוחדים של הפטריות עצמן שמחוללים ניסים אלו.

השמנה וירידה במשקל
השמנה היא כבר לא מחלה, היא מגיפה עולמית אשר שולחת ציפורניה לא רק בעולם המבוגרים אלא גם בעולם הילדים.במחקר שנעשה בשנת 2007-2008 בארה"ב  על ידי  NATIONAL HEALTH AND NUTTRITION EXAMINATION SURVEY נמצאו תוצאות מדאיגות ביותר. הסקר הראה כי 32.2 % מהגברים ו35.5 % מהנשים  סובלים מהשמנת יתר.
לעומת מה שחשבו בעבר, ידוע היום וגם הוכח מחקרית כי רקמת שומן היא איננה רק רקמה שאיננה אסתטית זוהי  רקמה אנדוקרינית.  במילים אחרות, זוהי רקמה מאד פעילה ושולטת על רבדים רבים של פעולות ומטבוליזם בגוף שלנו.
תאי רקמת השומן הם למעשה מהווים את הגשר שבין ההשמנה לבין התחלואה המחלות כמו יתר לחץ דם, דיסליפדמיה, סכרת ועוד.

 לרוב השמנה היא קורלטיבית עם מחלות כרוניות רבות:
• תנגודת אינסולין
• יתר לחץ דם
• פרופיל שומנים גבוה
• טרשת עורקים
• סכרת סוג 2
• סרטן.

השפעת  אנדוקרינית של רקמת השומן על אברי הגוף השונים
איבר בגוף השפעת אנדוקרינית של  רקמת השומן
כלי דם תפקוד לקוי – חוסר גמישות של רקמת כלי הדם.
כבד מעודד צבירת שומנים בכבד ובעקבות כך יתכן מצב של כבד שומני
שריר שלד מעלה סיכון לתנגודת לאינסולין
לב מעלה סיכון לתנגודת לאנסולין, וגורמת נזקים לרקמת הלב
מח מעלה סיכון למחלת האלצהיימר

חרף העובדה שישנם מחקרים רבים אשר מראים  באופן מובהק ביותר כי ההשמנה קושרת יחד עימה את הספקטרום הרחב הזה של המחלות הכרוניות שהוזכרו לעיל- אנשים ממשיכים להעלות במשקל עד כדי מימדים מסוכנים ביותר אשר מובילים אותם לחלות  לפחות בשתיים מהמחלות הכרוניות הללו.
במחקר שפורסם בז'ורנל הרפואי BIOMED   בשנת 2011 (שהוזכר לעיל) בדקו החוקרים את השפעתה של פטריית הריישי בתור תוסף תזונה על התחלקות תאי שומן והתרבותם (דבר המוביל להשמנה).
החוקרים בודקים במחקר זה את יכולת הריישי לעכב התחלקות והתרבות תאי שומן (אדיפוציטים) ובכך להוריד את רמת ההשמנה ולמעשה את פעילותם המטבולית השלילית על הגוף.
תאי רקמת שומן מעודדים דלקות , מעלים לחץ דם, פוגעים בכלי הדם , בלב ועוד.
זאת ועוד חשוב להדגיש שריישי פועלת ברמת הגנים שאחראית לייצור תאי שומן בגוף.
על כן, החוקרים ראו כי הריישי גם אחראית לדיכוי/אי-הפעלה של גנים שאחראים על ייצור תאי שומן ולפעילות מוגברת של רקמת שומן.
ירידה בתהליך יצור תאי שומן בעקבות מתן ריישי

ניתן לראות על פי הגרף שבמתן מנה של 300 מק"ג/מ"ל ריישי (העמודה הכי ימנית) אנחנו בעצם מוריד את "הפעלות" הגנים שאחראים לפעילות מוגברת של רקמת השומן.

לסיכום, ניתן להסתכל על הסכימה הבאה שהציעו החוקרים

רואים על פי הסכימה כי  מיצוי ריישי מעכב תהליכים כמו :
1. סינתזית ליפידים
2. שינוע ליפידים (ניוד שומנים בדם- תהליך מסוכן , יש העדפה שהם יתניידו כמה שפחות בדם משום שכך יש להם פחות סיכוי לפגוע בכלי הדם ולגרום לטרשת עורקים)
3. ואחסון שומנים (דבר שמגביר את נפח רקמת השומן).
כל זאת מביא אותנו למצב משפר את הבריאות שלנו מבחינת פרופיל השומנים שלנו מבחינת הבריאות והן מבחינת המראה.

מע' החיסון
שיטאקי- אנטי בקטריאלית
 בשנת 2009, החוקרים באירלנד מהמוסד    agri-food & biosciences institute  ניסו לגלות את ההשפעות האנטי בקטרליות ואנטי פטרייתיות של השיטאקי.
שיטאקי נלחמת בעמידות לאנטיביוטיקה
כיום, אנו יודעים כי החיידקים מפתחים עמידות בקלות רבה לאנטיביוטיקות שונות. במילים אחרות- החיידקים יכולים לעמוד בפני ההשפעה של התרופה. תופעה זו מהווה אתגר עצום בעולם הרפואי- שכן מתחת לאפינו מתפתחות אוכלוסיות שלמות של חיידקים שאינם מגיבים לאנטיביוטיקה ויכולים בקלות לגרום למגיפות ולחולי.
מנגנון עמידות לאנטיביוטיקה בחיידקים

ניתן לראות בתמונה כי המנגנון שבו חיידק מפתח עמידות הוא באמצעות משאבות אשר "מעיפות" את האנטיביוטיקה החוצה מגוף החיידק ועל כן היא  איננה משפיעה עליו.
בדיוק לתופעה זו רצו להתייחס במחקר שנעשה- הם רצו להתעלות ולנסות להיענות לאתגר – מציאת חומרים שלהם החיידקים לא יכולים לפתח עמידות.
בשביל להיענות לאתגר זה , במחקר בדקו פורמולציה אשר מכילה בתוכה בין היתר מיצוי של פטריית השיטאקי על טווח רחב מאד של מיקרואורגניזמים (חיידקים/פרזיטים/פטריות וכד' ).
29 מינים של בקטריות נבדקו ו10 מינים של פטריות.
התוצאות שהתקבלו היו מדהימות, למיצוי של פטריית שיטאקי היה פעילות אנטימיקרוביאלית נגד 85% מסוגי המינים!
המחקר הזה, מראה את האפקט  של מיצויי שיטאקי על הרג חיידקים  מזיקים ופטריות, בזמן שתופעת העמידות של החיידקים לתרופות מתגברת , זוהי תגלית שיכולה להפוך את עולמינו.

שיטאקי מחזקת את מע' החיסון
במחקר שנעשה באוניברסיטת Dannuzio  שבאיטליה חקרו את השפעות האנטי דלקתיות והחיסוניות של פטריית השיטאקי  בתוך קומפלקסים צמחיים.
בתגובה הדלקתית של הגוף מעורבים תאים  של מערכת החיסון ששמם "מקרופאגים" , אלו תאים שעוזרים לגוף "להלחם ברשע" , כלומר להלחם בפתוגנים (חיידקים, פטריות וכד') . בשביל פעילות תקינה של הגוף ושמירה על מאזן בריא אנו מעוניינים שהתאים הללו יפעלו בצורה הטובה ביותר- הם "הצבא" של הגוף.
לתאים אלו יש 2 תפקידים:
1. לפגוש חיידק, לזהות אותו ו"ולבלוע" אותו  (ובכך להביא להשמדתו)
2. אחרי הבליעה של החיידק , המקרופאג "מעכל" את החיידק, מפרק אותו לחלקיקים קטנים ולאחר מכן מציג את החלקיקים הללו כמעין "כובע" על ראשו של המקרופאג' ובכך עוזר למערכת החיסון להיות מוכנה לפעם הבאה שחיידק מאותו הסוג יתקוף.
תרשים פעילות תא מערכת החיסון: מקרופאג'
 
בתמונה ניתן לראות כיצד המקרופאג' בולע את החיידק וגם מציג את "שאריותיו" על פני השטח שלו, כך שהוא בעצם גם בעל פעילות מיידית (משמיד את החיידק על ידי בליעה) וגם בעל פעילות עתידית (עוזר לגוף להיות מוכן יותר בחשיפה הבאה).
במחקר המוזכר לעיל, ניסו את המיצויים הצמחיים שמכילים שיטאקי בתוכם על  מקרופאג'ים. התוצאות שהחוקרים פרסמו הראו כי לפטרייה אפקט אשר משפר את פעילות מערכת החיסון  ומייעל את פעילות המקרופאג'ים.
בשביל להבין את הפעילות האנטי דלקתית המשמעותית של הפטריות, נתייחס למחקר נוסף שנעשה בידי החוקרים מאוניברסיטת אריזונה .
על מנת להבין טוב יותר את המחקר נכיר "שחקן" במערכת התובה הדלקתית בשם TNF-TLPHA-שהוא מעודד את התהליך הדלקתי ובכך מהווה חלק בהתפתחות מחלות אוטו אימוניות (מחלות שבהן מערכת החיסון תוקפת את הגוף שלא בצדק).
הרבה תרופות מעולם הרפואה , עובדות על מנגנון שמעכב את TNF-A ובכך גורמות לנסיגה של מחלות אוטואימוניות, דלקות  ועוד.
במחקר ניתן לראות שהחוקרים הוכיחו כי מתן פטריות מוריד בצורה משמעותית ביותר את רמות "שחקן" זה!!
ירידה במנגנונים דלקתיים ואוטואימוניים בעקבות מתן שיטאקי/מיטאקי
 
סוכרת
בתזונה היומיומית שלנו אנו צורכים מזונות רבים אשר מורכבים בעיקרם מפחמימות , לחמים שונים, סוגי אורז מגוונים , תפוחי אדמה ועוד רבים. מזונות אלו מתרפקים לאבני הבניין של הפחמימות ( סוכרים כמו הגלוקוז) לאורך נקודות שונות במערכת העיכול . הגלוקוז עובר ממערכת העיכול למערכת הדם ומשם עליו להכנס אל התאים השונים בגוף. ברגע שרמת הגלוקוז עולה בדם , הלבלב חש זאת. בלבלב ישנם תאים בשם תאי ביטא אשר רגישים לעליה של גלוקוז בדם. כאשר הם חשים בעלייה הם מפרישים הורמון בשם אינסולין. האינסולין הוא אחראי על כניסת הגלוקוז לתאי הגוף (פרט לתאי מח).
בסוכרת סוג1 (type 1) תאי ביטא שבלבל נהרסים בצרוה אוטואימונית (מערכת החיסון של הגוף תוקפת את התאים)- המנגנון אינו ברור לחלוטין עד היום. בסוכרת סוג 2 (type 2) אשר מתרחשת לרוב בעקבות ניהול אורח חיים לא תקין, תזונה לא מאוזנת, עודף משקל, חוסר פעילות גופנית. אנשים אלו מפתחים לרוב תנגודת לאינסולין.
תנגודת לאינסולין זהו מצב שבו תאי הגוף אינם "קשובים" לאינסולין, כלומר פחות רגישים אליו ומתנגדים לעובדה שעליו לגרום לכך שהגלוקוז ייכנס לתאים- התהליך איננו יעיל. כתוצאה מכך הגלוקוז לא נכנס לתאים ורמתו נשארת גבוהה בדם- רמה גבוהה של סוכר בדם מובילה לנזקים . זאת ועוד כתוצאה מחוסר יעילות התהליך הלבלב מבצע "פיצוי" בכך שהוא מתחיל לייצר רמות גבוהות של אינסולין על מנת להתמודד עם התנגודת. תהליך זה יכול לעזור לטווח קצר ואז גם "פיצוי" הלבלב גם איננו יעיל ומתפתחת סכרת.
לפטריית המיטאקי ישנן השפעות על מחלות כרוניות כמו לחץ דם, סכרת ועוד.
בשני מחקרים שנעשו על האפקטים האנטי סוכרתיים של הפטרייה  נראה כי המיטאקי  מורידה את רמות הסוכר בדם .
המנגנון שהציעו החוקרים היה שלפטרייה יכולת השפעה חיובית על מצב של תנגודת לאינסולין. הפטרייה גורמת לתאים להיות יותר רגישים לאינסולין ובכך מגבירה את כניסת הסוכר לתאים ומורידה את רמתו בדם. 
תהליך תנגודת לאינסולין
 
לפי מה שניתן לראות בתמונה- האינסולין הוא ה"מפתח" לדלת (הרצפטור) ובכך עוזר לסוכר (גלוקוז) להיכנס לתאים. כלומר ככל הדלת "רגישה" יותר למפתח כך יותר סוכר ייכנס לתאים.
על פי החוקרים זה בדיוק מה שעושה המיטאקי ל"לדלת" שמהווה אנלוגיה לרצפטור של אינסולין, היא גורמת לאינסולין להקשר טוב יותר ולכן יותר גלוקוז יכול להיכנס ובכך בהשפעה הכללית היא הורדת רמות הסוכר בדם.

מינונים
ילדים מתחת לגיל 18: אין מספיק מידע לגבי שימוש
נשים מניקות/בהריון: אין מספיק מידע לגבי שימוש.
 שמירה ומניעה סרטן מחלות CV סכרת אסטמה כולסטרול
ריישי
(מבוגרים מעל גיל 18) 500-1000 מ"ג/3 פעמים ביום
 600-1800 מ"ג /3 פעמים ביום
 600-1800 מ"ג /3 פעמים ביום 600-1800 מ"ג /3 פעמים ביום להתחיל ממינון נמוך של 500 מ"ג 3 פעמים ביום במשך 5 ימים, להמשיך ב1000 מ"ג 3 פעמים ביום במשך שבוע ולאחר מכן 1500 מ"ג 3 פעמים ביום.
 1000-1500 מ"ג 3 פעמים ביום.
שיטאקי 1000-3000 מ"ג /2-3 פעמים ביום ( בעייתי אין  מספיק חומר אני חייבת את האתר מהאוניברסיטה ליותר פירוט)
מיטאקי 35-70 מ"ג ליום( בעייתי אין   מספיק חומר אני חייבת את האתר מהאוניברסיטה ליותר פירוט)
פורמולת "טינקטורה טק"      

מדוע מיצוי בצורת נוזל (טינקטורה) הוא עדיף עבורכם?
האם גם אתם התלבטתם מהי הדרך הטובה ביותר לצרוך צמחי מרפא? מיצוי נוזלי? אולי קפסולות? או שמא בכלל בצורת תה או אבקה? ובכן התשובה לכך היא פשוטה ביותר.
 ההצלחה של פורמולציה כזו או אחרת של צמחי מרפא תלויה בכמות המרכיבים הפעילים הנספגים לגוף האדם.  בשביל לקבל את האפקט הטוב ביותר חשוב לצרוך את צמחי המרפא בפורמולציה שמשמרת בצורה הטובה ביותר את הכמות המקסימאלית של הרכיבים הפעילים. מיצוי נוזלי של צמחים (טינקטורה)  ממלאים אחר משימה זו בהצלחה יתרה .
אמנם קפסולות הם מאד נוחות לשימוש- אך מיצוי נוזלי טומן בחובו יתרונות  כאלה שלא תמהרו לוותר עליהם. אחד מהיתרונות הבולטים היא ספיגה טובה ומהירה יותר. 
מיצוי נוזלי של צמחים איננו מכיל חומרים משמרים, מעלי נפח ועוד, זה אחד הדברים המעניק להם את היכולת להיספג בצורה אופטימאלית.לכן  גם אנשים אשר סובלים מבעיות ספיגה, ספיגה ירודה יכולים ליהנות מהערך המוסף של צמחי המרפא שמגיעים בצורת מיצוי נוזלי.
אנשי מקצוע רבים בעולם צמחי המרפא ממליצים בצורה גורפת על שימוש במיצוי נוזלי מהסיבות הבאות: טריות, אפקטיביות וספיגה.
זאת ועוד, ניסיון המומחים מוכיח כי ניתן לקבל אפקט טרפויתי רב יותר מפורמולציה אשר מכילה בתוכה מספר צמחים נותנת תוצאות קליניות טובות יותר מאשר מיצוי נוזלי המורכב מצמח יחיד.
 
על פורמולציות טינקטורה טק
................................... (כשנדע בדיוק מה הולך להיות המוצר)
פורמולה..... מבית טינקטורה טק, הינה פורמולה טבעית ומרוכזת במיוחד ומציעה את השילוב האולטימטיבי למלחמה בסרטן ובמחלות כרוניות- שילוב של שלושת הקודקודים: ריישי, שיטאקי ומיטאקי.
כפי שהשכלתם, וקראתם בחוברת זו זהו  השילוב בטוב ביותר לפי תורת ההרבליזם.  זאת ועוד, הפורמולה היא בעלת  יחס המיצוי האידיאלי של 1:3.
כל טיפה של פורמולת "טנקטורה טק" מכילה בתוכה:

מוצרי החברה הינם מהמובילים בתחום תוספי התזונה בארץ ובעולם, ונבחרו בקפידה על מנת לתת מענה בריאותי טבעי לכלל האוכלוסייה.
חברת טינקטורה טק מקפידה באופן מחמיר ביותר על קווי המנחה שלה:
• הצמחים הנבחרים על ידי החברה נרכשים מהבורסה לצמחים עם תעודת אנליזה המשויכת לכל קוו יצור.
• כל הפורמולות פותחו על פי הפרמקופיאה הגרמנית.
• הצמחים עוברים בקרה נוספת במעבדות "טינקטורה טק" ( טעם, צבע וריח).
• כל צמח מעובד בנפרד ע"פ המונוגרף הספיציפי שלו לפני ערבוב הפורמולה.
• לפני האריזה המוצר נשלח למעבדה מקומית לבדיקה טוקסיקולוגית.
• כל המוצרים מיוצרים במפעלים מורשים מטעם משרד הבריאות ועומדים בתקנים מחמירים:GMP,HACCP,ISO-9001.
• הפורמולות בעלות כשרות:בד"צ מהדרין הרב רובין.

תם ולא נשלם...
כתיבת חוברת זו ארכה חודשים רבים, הושקעו מאמצים רבים במציאת מחקרים אמינים ומקורות מידע מהשורה הראשונה. כפי שציינתי בתחילת החוברת, כתיבתה היוותה מסע שכולו קסם.  שמחתי להציג בפניכם הקוראים, את הנתונים, התוצאות והמסקנות של עבודתם של חוקרים מהעולם כולו . 
הדבר החשוב ביותר שיש להפיק מחוברת זו היא הבנה כי בעולם המערבי קיימת תפיסה מוטעית, כי צמחים ממשפחת הפטריות הם  בעלי ערכים תזונתיים ירודים . הדברים הללו הופרכו ואינם תקפים. הפטריות הם פה בשביל לתת מענה לדברים שאנו יכולים לראות כי אין עבורם מרפא בעולם הרפואה הקונבנציונאלי- הפטריות לא נחבאות עוד לכלים. הפטריות הן ה"נשק" החדש ללוחמה בסרטן ומחלות כרוניות.

המלצות מטפלים
...................................
להשיג מילים, המלצות מניאזוב ואביחי.

סימוכין
Therapeutic potential of various β-glucan sources in conjunction with(1)
anti-tumor monoclonal antibody in cancer therapy
Michael Driscoll, Richard Hansen, Chuanlin Ding, Daniel E. Cramer and Jun Yan*
Tumor Immunobiology Program; James Graham Brown Cancer Center; University of Louisville; Louisville, KY USA
(2)Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition.
Chapter 9Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi)
A Medicinal Mushroom
Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, and Iris F. F. Benzie.
Ganoderma lucidum in cacner treatment (8)
Daniel saliva , Phd
Cancer Research Laboratory, Methodist Research Institute, 1800 N Capitol Ave, E504, Indianapolis, IN 46202
(4)Cytotoxic activity of methanol extracts from Basidiomycete mushrooms on murine cancer cell lines.
Tomasi S, Lohézic-Le Dévéhat F, Sauleau P, Bézivin C, Boustie J.
Laboratoire de Pharmacognosie et de Mycologie, UPRES 2234 "Synthèse et extraction de molécules a visée thérapeutique", Faculté de Pharmacie, Rennes, France.
(5)  Biologic Activity of Spores and Dried Powder from Ganoderma lucidum for the Inhibition of Highly Invasive Human Breast and Prostate Cancer Cells
Daniel Sliva, Miroslav Sedlak, Veronika Slivova, Tatiana Valachovicova, Frank P. Lloyd Jr., and Nancy W.Y. Ho
The Journal of Alternative and Complementary Medicine. August 2003
(2)Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition.
Chapter 9Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi)
A Medicinal Mushroom
Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, and Iris F. F. Benzie.
 (7)Ganoderma lucidum extract induces G1 cell cycle arrest, and apoptosis in human breast cancer cells.
Wu G, Qian Z, Guo J, Hu D, Bao J, Xie J, Xu W, Lu J, Chen X, Wang Y.
State Key Laboratory of Quality Research in Chinese Medicine, University of Macau, China
(6)Ganoderma lucidum (Reishi) inhibits cancer cell growth and expression of key molecules in inflammatory breast cancer.
Martínez-Montemayor MM, Acevedo RR, Otero-Franqui E, Cubano LA, Dharmawardhane SF.
Department of Biochemistry, Universidad Central del Caribe, School of Medicine, Bayamón, Puerto Rico.
( 9)The polysaccharides from Ganoderma lucidum: Are they always inhibitors on human hepatocarcinoma cells?
Liu YJ, Shen J, Xia YM, Zhang J, Park HS.
State Key Laboratory of Food Science and Technology, Jiangnan University, 1800 Lihu Avenue, Wuxi, Jiangsu 214122, China.

Catalog number: 7290008198448
Manufacturer name: טינקטורה טק בע"מ

ריישי טק 60 כמוסות
 To enlarge press the picture